Експерти висловлюють сумніви, що президент України Володимир Зеленський включить Ігоря Коломойського в список цілей для проведення своєї деолігархізації. Їх аргументом є, зокрема те, що президент вдався до допомоги давніх соратників Коломойського – Бориса Філатова і Геннадія Корбана, щоб нейтралізувати політичних опонентів.
Джерело: Gazeta.UA
Про це пише спеціальний радник по Європі в Міністерстві закордонних справ Великобританії (1997-2001), аналітик, що спеціалізується на зовнішній політиці і європейських справах Девід Кларк в блозі для видання Atlantic Council.
Як зазначає автор, президентська кампанія Зеленського в 2019 проводилася при активній підтримці Коломойського – майбутній президент навіть їздив за кордон, щоб радитися з олігархом, і використовував канали Коломойського для політичної реклами. За президентства Зеленського чиновників, яких могли бути загрозою для Коломойського, звільняли – приклади: генеральний прокурор Руслан Рябошапка – вів розслідування по олігарху, глава НБУ Яків Смолій, прем’єр-міністр Олексій Гончарук – намагався послабити контроль Коломойського над державною енергетичною компанією. І за даними журналістів-розслідувачів, в 2021 році Зеленський відзначав свій день народження вдома у соратника Коломойського Тимура Міндіча. Девід Кларк зазначає, що законопроєкт про деолігархізацію від Зеленського містить визначення слова “олігарх”, яке було сформульовано так, щоб “виключити Коломойського з-під його умов”.
У ЗМІ почали з’являтися відомості, що Зеленський використовує людей Коломойського для боротьби з опонентами. Йдеться про атаку на мера Києва Віталія Кличка, який критикував дії президента під час карантину. ЗМІ Коломойського почали нападати на Кличка, одночасно оточення мера Києва стало об’єктом переслідування з боку правоохоронних органів.
На регіональному рівні Зеленському в підриві рейтингів Кличко – голови Асоціації українських міст – допомагають мер Дніпра Борис Філатов і Геннадій Корбан – соратники Коломойського, які відновили дружбу з олігархом. Вони допомогли Офісу президента створити організацію муніципалітетів, в яку Кличка не включили. Таким чином Філатова планують зміцнити в ролі “технічного кандидата”, щоб знизити підтримку мера Києва перед президентськими виборами.
Тим часом Коломойський продовжує робити спроби повернути контроль над Приватбанком, а зміни в керівництві НБУ з боку команди Зеленського можуть послабити незалежність регулятора.
“Тільки порвавши зі своїм покровителем (Коломойським), Зеленський зможе виконати обіцянку народу України, зруйнувати олігархічний устрій і замінити його справедливою системою, яка дозволить Україні процвітати. Інший варіант буде являти собою не більш ніж цинічну перебудову олігархічної влади … Коли західні лідери відвідають Україну, щоб відсвяткувати 30-ту річницю незалежності країни, вони повинні встановити жорсткий маркер, за яким будуть оцінюватися результати реформ Зеленського. Деолігархізація без урахування Коломойського – це зовсім не деолігархізація”, – відзначає Девід Кларк.